ODTÜ Kuzey Kıbrıs ODTÜ KKK, TC ve KKTC'nin daveti üzerine başlatılan bir yükseköğretim projesidir. ODTÜ KKK’nın eğitim kalitesi, 50 yıllık birikime sahip ODTÜ tarafından garanti edilmekte, mezunlarına uluslararası düzeyde kabul gören ODTÜ diploması verilmektedir. http://kkk.odtu.edu.tr/

Radar Sistemleri için Sinyal Emici Tekstil Malzemesi Tasarlandı

« Geri
|

Radar sinyalinin yansıma ve iletimini engelliyor…

Radar Sistemleri için Sinyal Emici

Tekstil Malzemesi Tasarlandı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu, askeri teçhizatların radara yakalanmasını engelleyen tekstil malzemesi tasarladı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumali Sabah’ın koordinatörlüğünde İskenderun Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi öğretim üyelerinin birlikte yürüttükleri çalışma ile tasarlanan tekstil malzemesi, radar sinyalinin geldiği yöne yansıma ve iletimini engelliyor. Tasarlanan yapı 4.5 GHz civarında sinyalin sönümlenmesini sağlıyor ve bu yapıyla kaplanan cisimlerin tespit edilmesini engelliyor. Çalışmanın çıktılarıyla top, tank, yerde konuşlanmış uçak gibi hemen hemen tüm askeri teçhizatların radara yakalanmaması için ürün prototipi oluşturulması hedefleniyor.

PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNULDU 

Dünyanın en saygın dergilerinden Journal of Industrial Textiles’de yayınlanan ve iki yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan yapı ile ilgili patent başvurusunda da bulunuldu. Konuyla ilgili daha önce de çalışmalar olduğunu, ancak son çalışmanın kullanılan teknikler açısından diğerlerinden farklı olduğunu belirten Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumali Sabah, şunları söyledi:

“Radar, nesneleri dalgalarının yansıması yardımıyla tespit eden 360 derecelik algılama alanına sahip bir cihazdır. Dolayısıyla açılı sinyal göndermektedir. Tasarladığımız yapı açıdan bağımsız olarak da çalışabiliyor. Bu da, sinyal hangi noktadan, hangi açıyla gelirse gelsin söz konusu tekstil malzemesinin arkasına saklayacağımız nesnenin radar sistemleri tarafından algılanmasını engelliyor. Örneğin, tekstil malzemesi tankın geometrik şeklini alsa dahi açı bağımsız olma özelliği, radara yakalanmasını engelliyor.”
İlgili Görseller