Veeam Modern veri merkezleri için kesintisiz veri koruma sağlayarak yenilikçi çözümler sunar http://www.veeam.com/tr/

2016 Veeam Erişilebilirlik Raporu

« Geri
|

2016 Veeam Erişilebilirlik Raporu: Uygulamalara Kesintisiz Erişilebilirlik Açığı Şirketlere Her Yıl 16 Milyon Dolara Mal Oluyor

Hazırlanan rapor, kullanıcı talepleriyle şirketlerin bilişim teknolojilerinin 7/24 kesintisiz hizmet sağlama yetkinliği arasındaki uçurumun alarm veren seviyeye ulaştığını göz önüne seriyor. Buna göre arıza sayısı ve bu arızaların süresi 2014’e göre daha da arttı.

İstanbul, Türkiye: 22 Şubat 2016:  Şirketlerin kesintisiz çalışabilmesine yönelik çözümlerin yenilikçi tedarikçisi Veeam® Software’in gerçekleştirdiği yeni araştırma, geçtiğimiz yıl meydana gelen ve yankı uyandıran olumsuz olaylara rağmen şirketlerin hala kullanıcıların ihtiyaçlarına yeterince dikkat etmediğini göz önüne seriyor. Veeam Erişilebilirlik Raporu beşinci yılında dünya çapındaki BT yönetici ve karar vericilerinin (ITDM) yüzde 84’ünün (2014’e göre yüzde 2’lik bir artışla) ‘Erişilebilirlik Uçurumu’  konusunda problem yaşadıklarını itiraf ettiklerini gösteriyor. BT’nin sağladığıyla, kullanıcıların talepleri arasındaki fark olarak nitelendirilen “Erişilebilirlik Uçurumu” işletmelerin cirolarında ve üretkenliklerinde 16 milyon dolara kadar kayıp yaşamalarına yol açıyor. Ayrıca, araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 68’inin, bu durumun müşteri güveni ve marka itibarı konusunda da negatif etki yarattığı yönünde cevap verdiği görülüyor.

Bu rakam 12 ayda sarsıcı bir şekilde 6 milyon dolar civarında yükseldi. Neredeyse araştırmaya katılan herkes, erişilebilirlik sorununu azaltmak için sıkılaştırılmış tedbirler aldıklarını belirtmiş; tüm iş yüklerinin yüzde 48’inin “iş kritik” olarak sınıflandırıldığını ve bu oranın 2017 yılında yüzde 53’e yükselmesi beklendiğini açıklamış.

2015’te dünyanın bir şekilde birbiriyle bağlantıda nüfusunun rekor kırarak artması (3.4 milyar kişi ya da dünya nüfusunun yüzde 42’si) ve 2020’de 21 MİLYAR birbiriyle bağlı cihaz olacağını söyleyen öngörüler ışığında, veri ve uygulamalara 7/24 erişimin hiç olmadığı kadar önem kazanacağı söylenebilir. Buna rağmen şirketlerin bu mesajı yeni almaya başladıkları görülüyor. Araştırmaya katılanların üçte ikisi özellikle erişilebilirlik seviyesini yükseltmek için veri merkezi modernizasyonuna yüksek düzeyde yatırım yaptıklarını belirtiyor.

Veeam CEO’su Ratmir Timashev araştırmada, yıl boyunca 7 gün 24 saat çalışan şirketlerin 1.000’den fazla BT karar vericisinden en azından bazılarının kesintisiz çalışan şirket ihtiyaçlarını karşılamakta problemler yaşadıklarını söyleyecekleri cevabını beklediklerini, ama sonuçların endişe verici olduğunu belirtiyor. “Modern şirketler yazılımla yönetilen işletmeler haline geliyor. Bu yüzden de BT departmanları artık “idare eder” seviyede hizmetler sağlamakla yetinemez, kesintisiz erişilebilirlik en önemli konu. Bununla birlikte yaptığımız son çalışmanın üstünden geçen 12 ayda, bir yılda gerçekleşen plansız arızaların sayısı 13’ten 15’e arttı. Ayrıca arızalar daha uzun sürüyor ve düzeltilmesi de daha fazla zaman alıyor. Günümüzün hız ve güvenilirliğin kaçınılmaz öneme sahip ekonomisinde bu kabul edilemez. Eğer bu trend devam ederse araştırmaya katılan şirketler adına endişe duyuyorum.”

Araştırma metodolojisi

Veeam 2015’in son aylarında gerçekleşen bu araştırma için bağımsız teknoloji pazarı araştırma uzmanı Vanson Bourne ile birlikte çalıştı. Araştırmaya ABD, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, Arjantin, Avustralya/Yeni Zelanda, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Hong Kong, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Hollanda, İskandinav ülkeleri, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsviçre ve BAE’deki büyük çaplı şirketlerden 1,140 kıdemli ITDM katıldı.

İlgili Görseller