ODTÜ Kuzey Kıbrıs ODTÜ KKK, TC ve KKTC'nin daveti üzerine başlatılan bir yükseköğretim projesidir. ODTÜ KKK’nın eğitim kalitesi, 50 yıllık birikime sahip ODTÜ tarafından garanti edilmekte, mezunlarına uluslararası düzeyde kabul gören ODTÜ diploması verilmektedir. http://kkk.odtu.edu.tr/

Bal Diyemediğim İçin Tiyatrocu Olamadım

« Geri
|

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda Teneffüse Menderes Samancılar çıktı

“Bal Diyemediğim İçin Tiyatrocu Olamadım”

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, öğrencilerine yoğun çalışma tempoları içinde nefes aldırmak, onları eğitim aldıkları lisans ve yüksek lisans programları dışında, sanat, spor, mizah gibi alanlarda Türkiye’nin başarılı isimleri ile bir araya getirmek üzere düzenlediği Teneffüs Projesi’ne sinema ve dizi oyuncusu Menderes Samancılar konuk oldu. 10. tiyatrODTÜ Şenliği kapsamında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileriyle bir araya gelen Menderes Samancılar, öğrencilerin sanata ve oyunculuğa dair sorularını yanıtladı.

“20 Yaşında Fotoroman Kralı Seçildim”

Bir gazetenin açtığı yarışmayla fotoroman oyunculuğuna başladığını söyleyen Menderes Samancılar; “1974 yılında bir meşrubat fabrikasında çalışırken sinemaya başladım. Sonra Yeşilçam hayatım devam etti yani tamamıyla bir alaylı olarak mesleğimi sürdürüyorum. “ dedi.

“Tiyatroya Saygım Sonsuz”

1975 yılında Lale Oraloğlu ile “Vatan Yahut Silistre” de oynaması için görüşen Samancılar, Lale Oraloğlu’nun dilindeki aksanı değiştirmesi için kendi kendine “Bal” kelimesini sürekli tekrarlamasını önerdiğini fakat bu kelimeyi bir türlü düzgün söylemeyi beceremeyince Oraloğlu’nun karşına çıkamadığını, bu yüzden de tiyatro hayatının o gün sona erdiğini gülerek anlattı ve “Bir tek tiyatro oyununda oynadım. Bir daha da oynar mıyım bilmiyorum çünkü tiyatro bana göre dünyanın en zor, en saygı duyulan işlerinden biri. Tiyatroya emek veren yönetmenlere, oyuncu arkadaşlarıma her zaman sonsuz saygı duymuşumdur. “ dedi.

“Tüm Mesele O Karakteri Özümsemek”

Öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayan Samancılar, rolüne nasıl hazırlandığı ile ilgili soruyu şöyle cevapladı: “Ben rolüm belli olduktan sonra birkaç gün rolde giyeceğim kıyafetleri giyer öyle dolaşırım. Eğer çok aykırı değillerse onlarla sokağa da çıkarım. Tüm mesele o karakteri özümsemek. Önce o karakterin doğru olduğuna ben inanacağım. Aynaya baktığımda o karakteri görmeye başlarsam, o karakter olursam sete içim rahat giderim.” diyerek ön hazırlığın önemine değindi.

Oyunculuk konusunda tavsiyelerde bulunan Menderes Samancılar, “Önce disiplinli olacaksın. Sonra senaryoya hakim olacaksın. Yönetmenle konuşmaktan çekinmeden, kafana takılmadan soracaksın ve bunu da birebir yapacaksın. Yönetmeni iyi dinleyeceksin ve ciddiye alacaksın.” dedi.

Şiir, mizah öyküleri ve anılarını yazmaktan çok hoşlandığını belirten ve bir şiir kitabı çıkmak üzere olan Samancılar, şu anda da Yeşilçam anılarını yazdığını söyleyerek şiir kitabından bir şiir okudu.

İlgili Görseller