Alternatif Bank Perakende ve Kurumsal-Ticari Bankacılık alanındaki ürünleri ile müşterilerine en uygun çözümleri sunan ve 24 yılını geride bırakan ABank, ürün ve hizmet yelpazesini genişleterek sektördeki pazar payını artırmayı hedefliyor. http://www.alternatifbank.com.tr/

ABank Gnl.Müd.Öner:Odaklı bankacılık vizyonumuzu Çukurova'ya taşıyoruz

« Geri
|

ABank Genel Müdürü Müge Öner:

“Odaklı bankacılık vizyonumuzu

Çukurova’ya taşıyoruz”

ABank, 2015 yılında ortaya koyduğu “odaklı bankacılık” vizyonunu Çukurova ve Doğu Akdeniz’e taşıyor. Yeni nesil bankacılık anlayışıyla tasarlanan “odaklı bankacılık” vizyonu, ABank’ı rakiplerinden ayırıyor.

Uygulamaya koyduğu “odaklı bankacılık” vizyonu çerçevesinde, müşterileriyle iş ve çözüm ortaklığı hedefleyen ABank, yeni stratejisini Çukurova’ya tanıtıyor. Geçtiğimiz ay İzmir’de gerçekleştirilen basın toplantısının ardından; Adana’da basın mensuplarıyla bir araya gelen ABank Genel Müdürü Müge Öner, uzmanlaştıkları alan ve sektörlerde müşterilerinin ilk tercih ettiği banka olma hedefiyle yola çıktıklarını, bu doğrultuda Adana ili ve Çukurova bölgesinde de stratejik olarak büyümek istediklerini söyledi.

Adana şubelerinin, Adana'nın yanı sıra, İskenderun, Osmaniye ve Antakya’yı da kapsayan coğrafyadaki tüm müşterilerine hizmet verdiğini vurgulayan Öner; “Yeni vizyonumuz açısından Çukurova bölgesi büyük önem arz ediyor ve bankamız açısından stratejik olarak büyümeyi hedeflediğimiz en önemli bölgeler arasında yer alıyor.

Bu bölge özelinde tarımın kritik bir iş kolu olduğunu ve ABank olarak bu sektörün en önemli ticari ve kurumsal oyuncularına hizmet verdiklerini ifade eden Öner, sözlerine şöyle devam etti: “Bununla birlikte, tarımın katma değer sağladığı gıda ve tekstil sektörleri de odağımızın içinde bulunuyor. Sadece bu sektörlerle sınırlı kalmadan, odaklı bankacılık modelimiz ile değer yaratacağımız tüm iş alanlarına hizmet sunarak büyümeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizin temel bankacılık ihtiyaçlarından öte, özellikle dış ticaret, nakit yönetimi gibi alanlarda da onlara önemli katma değer yaratan hizmetler sunuyoruz.”

“Odaklı Bankacılığın Merkezinde Müşteri Var”

Toplantıda “odaklı bankacılık” vizyonu hakkında detaylı bilgiler de veren Müge Öner, şunları söyledi: “2015’ten 2017’ye uzanan 3 yıllık dönemi dönüşüm süreci olarak belirledik ve bir gelişim stratejisi inşa ettik. Adına “odaklı bankacılık” diyoruz. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz adımlarla esnek ve hızlı karar alabilen, bunun sonucunda da müşterilerine uzman kadrolarla kaliteli ve hızlı servis verebilen, daha verimli bir yapıya kavuştuk. Şubelerimizi, belirlediğimiz müşteri ve sektörlere göre en verimli noktalarda yeniden konumlandırdık. Halen 54 şubemiz ile hedeflediğimiz tüm sektör ve iş kollarına hizmet götürüyoruz.”

Hedefledikleri sektörleri her an takip ve analiz eden, ilgili sektörün trendlerini inceleyip ne yöne gittiğini anlayabilen bir alt yapıya ve uzman kadroya sahip olduklarını vurgulayan Öner, bu sayede sektörün riskini, müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarını diğer bankalardan daha detaylı, daha hızlı okuyabildiklerini ve fiyatlandırabildiklerini ifade etti.

Yeni vizyonları çerçevesinde, ürün geliştirme yaklaşımlarına da değinen Öner, “Müşterisini bulmayı bekleyen tek yönlü değil, müşteri için özel biçilmiş, çok yönlü düşünülmüş ürün inovasyonunu tercih ediyoruz. Müşterilerimizin finansal danışmanı, iş ve çözüm ortağı bu sayede olabiliyoruz” dedi.

“Sektör odaklıyız, müşteri odaklıyız.”

Sektör ve müşteri odaklı olduklarının da altını çizen Öner, “ABank olarak müşterilerimizin onlarla yakın temas halinde, 24 saat onların yanında çalışan bir iş ortağı olduğunu hissetmelerini çok önemsiyoruz. Tutkuları, hedefleri, iş stratejileri ne ise onu başarmaları için gerekli çeşitliliğe, hıza ve çözüme sahip olduğumuzu, yok ise üreteceğimizi bilmelerini istiyoruz. Müşterilerimizin iş ortağı, çözüm ortağı olmak istiyoruz ve ürün yelpazemizi buna göre butik, müşteri-özel şekillendirmeyi tercih ediyoruz.” dedi.

“2016 hedefi sektör ortalamasının üstünde büyümek.”

Konuşmasında yılsonu hedeflerine de değinen Müge Öner, 2016 sonunda özellikle kurumsal ve büyük ticari iş kollarında sektör ortalamasının üzerinde büyümek istediklerini ifade etti. Öner, “Geçtiğimiz yıl büyük proje finansmanları ve dış ticaretin finansmanı alanında ana hissedarımız The Commercial Bank’ın (Q.S.C.) bölgesel gücü sayesinde yüksek tutarda işlemlere imza attık. Böylece 2015 sonu itibarıyla kredi hacmimiz 9.3 milyar TL’yi aştı. 2016’daki hedefimizle yakaladığımız bu ivmeyi devam ettireceğiz. Yılın ilk 5 ayında başarıyla gerçekleştirdiğimiz 150 milyon TL’lik sermaye artırımı ve 300 milyon USD’lik tahvil ihracı ile bu büyümeyi sağlayacak sermaye yapısına sahibiz” dedi. Öner, büyüme hedeflerine ulaşmada özellikle odaklandıkları segmentlerde ilke edinilen danışmanlık hizmeti ve müşteri memnuniyetinin büyük katkı sağladığını vurguladı.

Bireysel bankacılıkta ise, müşterilerine özel deneyimler yaşatmayı amaçladıklarını belirten Öner, son derece yetkin bir ekiple kaliteli hizmet ürettiklerini ifade etti. Bunun yansıması olarak Adana özelinde yılbaşından bu yana vadeli mevduat hacminde yaklaşık yüzde 18, kredi hacminde ise yaklaşık yüzde 40 büyüme gerçekleştirdiklerini vurguladı. Ayrıca yakın zaman önce dünyanın en saygın kredi kartlarından biri olan, 185’ten fazla ülkede kabul edilen, dünya çapında 600’den fazla havalimanı lounge’una erişim sunan Diners Club Card’ı Türkiye’ye getirdiklerini belirten Öner, bu sayede müşterilerine seyahat ve yeme içme alanında ayrıcalıklar ve çok özel deneyimler sunduklarını ifade etti.

İlgili Görseller