AKUT-Arama Kurtarma Derneği 1996 yılında kurulan AKUT-Arama Kurtarma Derneği, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkisi ve imkânı dahilinde tüm koşullarda, zor durumlarda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşan bir STK'dır. http://www.akut.org.tr

AKUT 20. Yılını Kutluyor

« Geri
|

AKUT’un yaşanmış kurtarma hikayeleri sanatçıların anlatımlarıyla 20. yıl filmlerine konu oldu

 AKUT 20. Yılını Kutluyor

 Bir çok arama kurtarma hikayesinin gönüllü kahramanı AKUT, 20. yılını kutluyor. 20. yıl nedeniyle yaşanmış AKUT vakalarından, gönüllü sanatçılar ve yapım ekiplerinin desteği ile 4 farklı film hazırlandı. Dolunay Soysert, Songül Öden, Kenan Ece ve Rıza Kocaoğlu, 4 yaşanmış hikayenin kahramanına anlatımlarıyla hayat verdi. Filmler internet üzerinden ve kamu spotu olarak izlenebiliyor.

Doğa kazalarında ya da doğal afetlerde başı dertte olanlara en kısa sürede ulaşmak amacıyla 1996 yılında kurulan AKUT, ünlü dağcı ve milli sporcu Nasuh Mahruki önderliğinde, 2 bin 200 gönüllüsü ile 20 yılı geride bıraktı. Bu süre içerisinde sadece Türkiye’de değil büyük afet yaşamış beş ülkede, 2 bin 146 olaya yardıma koşan AKUT, 2 bin 251 kişiye yeniden umut ışığı oldu.

Sanatçıların anlatımları ve yaşanmış hikayelerle 20. yıl filmleri çekildi

Tamamen gönüllülük esasıyla çıktıkları bu yolda, yüzlerce hikayede binlerce kişiye dokunan AKUT, aynı zamanda kazalara ya da afetlere dayanıklı ve hazırlıklı bir topluma sahip olabilmek için kamu bilincini artırmak üzere binlerce seminer, etkinlik ve söyleşiye katılarak seslerini geniş kitlelere duyurdu. Üstlendikleri bu misyonla AKUT, 20. yılında hayat kurtarma sorumluluğuna dikkat çeken ve destek vurgusu içeren özel bir film projesini hayata geçirdi.

20. yıl için çekilen filmlerde, yaşanmış olaylarda AKUT’un müdahalesi ile hayata tutunan 4 farklı karaktere hayat veren Dolunay Soysert, Songül Öden, Kenan Ece ve Rıza Kocaoğlu, tiyatral anlatımları ile izleyenleri etkisi altına alıyor. İnternette ve kamu spotu olarak televizyonda yer alan bu videolarda; trafik kazasında arabaya sıkışmış olan eşini gören kadının kurtarma çabası, kar altında kalan doğumu başlayan bir kadının hayatla olan savaşı, selde ölmek üzere olan köpeği kurtarmak için akıntıya kapılan bir adamı ve depremde eşi göçük altında kalan bir adamın çaresizliği ve umuda yeniden sarılışları gözler önüne seriliyor. Yapımcılığını Böcek Yapım’ın, yönetmenliğini Enes Erkan’ın üstlendiği projenin mutfağında ise pek çok gönüllü katkıda bulundu.

AKUT desteklerle büyüyor: “Bir hayat da sen kurtar”

Türkiye’nin ilk arama-kurtarma derneği olan AKUT’un, geniş kitleler tarafından tanınması 1999 Marmara depremine dayanıyor. Kurulduğu günden bu yana 2 bin 251 kişiye hayata tutunmaları için destek olan dernek yüzde 100 gönüllülük ilkesi ile hareket ediyor. Sahip olduğu dayanışma ve yardım ruhu ile 20 yılı geride bırakan AKUT’a dahil olmak ve bir yeniden doğuş hikayesinde yer almak çok kolay. Yaşamın ve yaşatmanın değerini bilen ve bu gönüllü harekete destek olmak isteyen herkes www.akut.org.tr web sitesini ziyaret edebilir ve bir hayat kurtarmanın parçası olabilir.

Videolar aşağıdaki linklerde izleyicilerle buluşuyor.

Dolunay Soysert      : https://www.youtube.com/watch?v=2jcphUKJBgc

Songül Öden            : https://www.youtube.com/watch?v=1sBMSele920

Kenan Ece                : https://www.youtube.com/watch?v=p2ZDizbxanM

Rıza Kocaoğlu          : https://www.youtube.com/watch?v=kxg1JTTmn5A

İlgili Görseller