ODTÜ Kuzey Kıbrıs ODTÜ KKK, TC ve KKTC'nin daveti üzerine başlatılan bir yükseköğretim projesidir. ODTÜ KKK’nın eğitim kalitesi, 50 yıllık birikime sahip ODTÜ tarafından garanti edilmekte, mezunlarına uluslararası düzeyde kabul gören ODTÜ diploması verilmektedir. http://kkk.odtu.edu.tr/

HALA ODTܒLÜ OLABİLİRSİNİZ…

« Geri
|

ODTÜ KUZEY KIBRIS’TA EK KONTENJANLAR BELLİ OLDU

HALA ODTÜ’LÜ OLABİLİRSİNİZ…

 Bu sene, ODTÜ Birincisi çıkarma başarısını Ankara kampusu ile paylaşan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda 73 ek kontenjana başvuru kabul edilecek. Ek kontenjan tercihlerinin 26 -30 Ağustos 2016 tarihlerinde yapılacağı bildirildi. 2015 -2016 eğitim yılında 180 lisans öğrencisinin mezun olduğu ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ta; 5 uluslararası, 4 TC. vatandaşı ve 1 KKTC vatandaşı öğrenci program birincisi oldular.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun “Ek Kontenjan” başvuru sürecinde 73 kontenjanı olduğu bildirildi. 73 ek kontenjan içinde 100%, 75%, 50% ve burssuz kontenjanlar bulunuyor. Ek kontenjan tercihlerinin 26 -30 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl İngilizce Hazırlık Sınıfı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince, başarı durumuna bakılmaksızın, burs oranı doğrultusunda muaf olacak. Ayrıca LYS ile yerleştirildiği programla ilgili MF puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35.000, TM puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25.000, DİL sınav başarı sıralamasında ilk 4.000 içindeki öğrenciler Yurt Bursu; lisans programlarında belli başarı düzeyini yakalayan öğrenciler Akademik Başarı bursu alıyorlar.

Tüm öğrencilerini barındıracak yurt kapasitesine sahip olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, yeni gelen her öğrencisine ilk 2 yıl yurtlarda barınma garantisi veriyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektör Vekili Prof. Dr. Nebi Sümer, ODTÜ’nün Ankara, Kıbrıs ve Erdemli olmak üzere, 3 kampuslu bir üniversite olmasının önemine dikkat çekti.

Çok kampuslu üniversitelerin dünyanın birçok köşesinde var olduğunu vurgulayan Sümer, sözlerine şöyle devam etti:

“State University of New York ve University of California, onlarca kampuslarıyla bunun en önemli örnekleridir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun bunlardan en belirgin farkı, akademik kararlarda bütünüyle, ODTÜ Senatosuna bağlı olarak ve Ankara kampusu ile aynı yapıda ve standartlarda eğitim veriyor olmasıdır. İdari konularda ise, Ankara ve Kıbrıs Kampusu yöneticilerinden oluşan Kampus Yönetim Kurulu en yüksek karar organıdır.”

“ODTÜ’yü ODTÜ yapan en temel unsurlardan birisi kendisini hep uluslararası yarışma içinde gören çağdaş eğitim anlayışıdır ve bu anlayış ODTÜ Kıbrıs Kampusu’nun kuruluşundan bu yana bütün faaliyetlerine yön vermiştir.

ODTÜ’nün uzun yıllara dayanan köklü eğitim anlayışına da değinen Sümer, şunları söyledi:

“Bu eğitim anlayışında bilgi, kantinlerde, çimenlerde, yurtlarda, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerinde, arkadaş ve hoca sohbetlerinde; kısacası tüm kampus yaşamının içinde edinilir. Bu iletişim ortamı aynı zamanda, bireysel yetenekleri ortaya çıkarmak, toplumsal kültürü yerleştirmek gibi hayati işlevleri de sağlar. Bu eğitim anlayışı günümüzün bilgi toplumunda daha da önem kazanmıştır ve öğrenmeyi öğrenme ve sürdürebilme ilkesine dayanır. Kısacası, ODTÜ’nün tüm Kampuslarında eğitim, sınıflara hapsolmuş tek yönlü öğretimin çok ötesindedir. Öğrencileri bilgi ve beceri ile donatarak bireysel olarak yetkinleştirir ve onları geleceğin liderleri olmaya hazırlar.”

ODTÜ Birincisi Abdullah Alchıhabı: “ODTÜ gibi bir üniversiteyi Kıbrıs’ta okudum; bu eşsiz bir ayrıcalık.”

Bu sene paylaştığı ODTÜ birinciliğiyle ilgili duygularını aktaran, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilgisayar Mühendisliği yeni mezunu, Filistinli öğrenci Abdullah Alchıhabı ise, öncelikle ODTÜ gibi bir üniversiteyi, Kıbrıs gibi dünya harikası bir bölgede okumanın ayrıcalığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Elde ettiğim başarıdan inanılmaz mutluyum. ODTÜ’yü, Kıbrıs’ta okuma tercihimden hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Üniversite, kurumun verdiği eğitim kadar; hem üniversitenin sosyal ortamı ve hem de kurumun bulunduğu yöre, şehir, coğrafya demektir... ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda bu üç faktörün uyumu söz konusuydu. Üniversite eğitimi almak isteyen, üniversite eğitimi zamanı gelmiş tüm dünya öğrencilerine, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nu tercih edebilecekleri bir üniversiteler arasına rahatlıkla eklemelerini öneriyorum.”

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPUSU EK KONTENJAN LİSTESİ

Program

Ek Kontenjan

İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (Tam Burslu)

2

İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (%50 Burslu)

2

İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) (Ücretli)

1

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (Ücretli)

7

Psikoloji (İngilizce) (%50 Burslu)

1

Psikoloji (İngilizce) (Ücretli)

3

İktisat (İngilizce) (Ücretli)

3

İşletme (İngilizce) (Tam Burslu)

1

İşletme (İngilizce) (%75 Burslu)

2

İşletme (İngilizce) (%50 Burslu)

2

İşletme (İngilizce) (Ücretli)

2

İşletme (İngilizce) (UOLP-SUNY New Paltz) (Ücretli)

2

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (Tam Burslu)

1

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (%50 Burslu)

6

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (Ücretli)

3

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)

2

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)

2

Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)

1

Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)

1

İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)

1

İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%75 Burslu)

1

İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)

1

Kimya Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu)

1

Kimya Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)

5

Kimya Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)

5

Makine Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)

1

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu)

9

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)

5

   

TOPLAM

73

   

 

*Söz konusu kontenjanlar ÖSYM tarafından onaylandıktan sonra kesinleşecektir.

*Detaylı bilgi için: kkk@odtu.edu.tr

 
İlgili Görseller