AKUT-Arama Kurtarma Derneği 1996 yılında kurulan AKUT-Arama Kurtarma Derneği, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkisi ve imkânı dahilinde tüm koşullarda, zor durumlarda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşan bir STK'dır. http://www.akut.org.tr

Fotoğraflarla AKUT’un 20 yılı

« Geri
|

AKUT’un kuruluşundan bu yana yaşanmış gerçek kurtarma hikâyelerini yansıtan fotoğraf sergisi 1 ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Fotoğraflarla AKUT’un 20 yılı

Türkiye’nin alanında öncü ve lider kuruluşu olan AKUT’un, 20 yıllık tarihi boyunca yaşanan gerçek olayları yansıtan fotoğraflardan oluşan, “Türkiye'nin AKUT’u 20 yaşında” isimli fotoğraf sergisi, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde Le Meridien İstanbul Etiler Otel’de açıldı.

Doğa kazalarında ya da doğal afetlerde başı dertte olanlara en kısa sürede ulaşmak amacıyla 1996 yılında kurulan AKUT’un hayat kurtarmayla dolu 20 başarılı yılının adeta özetlendiği, 70’den fazla fotoğraftan oluşan sergi, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde Le Meridien İstanbul Etiler Otel’de açıldı.

Tamamen gönüllülük esasıyla çıktıkları bu yolda, yüzlerce hikayede binlerce kişiye dokunan AKUT’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki’nin ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa; ünlü sanatçı Atilla Atasoy, Tiyatro ve dizi oyuncusu Şahnaz Çakıralp ve Vakko'nun ortağı Jeff Hakko gibi iş ve cemiyet dünyasından önemli isimler katıldı.

“Türkiye’nin AKUT’undan hayat fotoğrafları”

Fotoğraf sergisinin açılışında konuşan AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki, tamamen gönüllülük esasıyla çıkılan bu yolda 2 bin 200 gönüllüsü ile binlerce umut hikayesi yazdıklarını hatırlatarak; toplumumuzdaki AKUT sevgisinin ve güveninin en büyük güçleri olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin ilk arama-kurtarma derneği olan AKUT’un 1999 Marmara depremiyle geniş kitlelerce tanınmaya başladığını belirten Nasuh Mahruki “Çok üzücü günler ve büyük kayıplar yaşadık ama tek yürek olduk. İşte bu his de AKUT ruhunu yansıtıyor. Kurulduğumuz günden bu yana 2 binden fazla kişiye hayata tutunmaları için destek olduk. Binlerce farklı hikayeye şahitlik ettiğimiz 20 yıl boyunca biriktirdiğimiz fotoğrafları şimdi sizlerle paylaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu minvalde bizlere destek veren ve vermeye devam eden kişi ve kurumlarımıza, tüm halkımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
İlgili Görseller